października 08, 2018
Zielona herbata czy olejek herbaciany?
![]() |
Liście herbaty |
Na forach, blogach, YT, IG i wszelkich innych kanałach kosmetycznych pielęgnacja z jej udziałem
(obojętnie czy to w formie ekstraktu z herbaty, czy olejku z drzewa herbacianego) jest mocno chwalona i polecana. Często stosowane jest to wymienne, czyli jeśli ktoś zapyta o kosmetyk z zieloną herbatą w tle - poleca się i ją i olejek z drzewa herbacianego, zresztą w drugą stronę jest podobnie. Spotkałam się z tym wiele razy.
(obojętnie czy to w formie ekstraktu z herbaty, czy olejku z drzewa herbacianego) jest mocno chwalona i polecana. Często stosowane jest to wymienne, czyli jeśli ktoś zapyta o kosmetyk z zieloną herbatą w tle - poleca się i ją i olejek z drzewa herbacianego, zresztą w drugą stronę jest podobnie. Spotkałam się z tym wiele razy.
![]() |
Camellia sinensis |
HERBATA ZIELONA (Camellia sinensis).
(....) Klasa: Okrytonasienne
Klad: Astrowe
Rząd: Wrzosowce
Rodzina: Herbatowate
Rodzaj: Kamelia
Gatunek (wybieram te najważniejsze dla nas, pomijam gatunki i mieszańce ogrodowe):
- Camellia sinensis (herbata chińska, to podstawowy gatunek dla herbat pitnych)
- Camellia japonica (herbata japońska z której pozyskuje się olej tsubaki)
- Camellia oleifera (Kamelia olejodajna)
Jeśli chcecie poczytać jak pozyskuje się liście do różnych herbat (czarna, zielona wszelkiej maści, biała, żółta, czerwona),zapraszam pod ten link.
![]() |
Camellia japonica (white) |
![]() |
Camellia japonica "The Czar" |
Roślina pochodzi z gór między Indiami a Chinami, obecnie uprawiana jest w wielu miejscach świata m. in. Japonia, Sri Lanka, Turcja, Kenia. Rośnie też nadal w rodzimych krajach.
Wygląd: zimozielone drzewa lub krzewy o liściach ułożonych skrętolegle. Kwiaty w kącikach liści, promieniste, wielkość 3-5 cm, złożone z płatków od pięciu do dwunastu (zależnie od gatunku) zrośniętych nasadami. Owocem jest torebka z nasionami.
Właściwości (skupiam się na kosmetycznych): źródło polifenoli antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, występują tu też alkaloidy, witaminy (z grupy B, K, C, P) i sole mineralne. Zielona herbata świetnie nadaje się do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, wrażliwej, mieszanej, tłustej oraz trądzikowej. Ma właściwości ściągające, regenerujące oraz przeciwzapalne. W zielonej herbacie są też alkaloidy do których należy m.in. kofeina, teofilina oraz teobromina, a one wykazują działanie drenujące, dzięki czemu pobudzają mikrokrążenie oraz niwelują obrzęki. Występuje również redukująca łojotok oraz trądzik tiamina, regulująca proces rogowacenia naskórka ryboflawina oraz wzmacniająca kruche naczynka witamina K.
Przykładowe kosmetyki z zieloną herbatą:
(moje ukochane!!) Innisfree - seria Green Tea, Apple &Juicy Cleansing oil, Green barley gommage mask, Apple seed Lip & Eye makeup remover
(moje ukochane!!) Innisfree - seria Green Tea, Apple &Juicy Cleansing oil, Green barley gommage mask, Apple seed Lip & Eye makeup remover
Welcos Kwailnara - Jeju Natural Mask Aqua (Camellia sinensis) i Pore (Camellia japonica)
Welcos Kwailnara - Green Tea Deep Cleansing Oil
Whamisa - Organic flower toner Original, Organic Flower Cleansing Oil
Zymogen - Pore tightening serum
Whamisa - Organic flower toner Original, Organic Flower Cleansing Oil
Zymogen - Pore tightening serum
DRZEWO HERBACIANE (Melaleuca arternifolia):
(...) Klasa: Okrytonasienne
Klad: Różowe
Rząd: Mirtowce
Rodzina: Mirtowate
Rodzaj: Melaleuka
Gatunek: Melaleuka skrętolistna (drzewo herbaciane)
Występuje naturalnie TYLKO w Australii (jest tam rośliną endemiczną). Nazwa rośliny, nie
mającej nic wspólnego z herbatą, pochodzi od kapitana J. Cooka (1728 - 1779), który na wzór Aborygenów zaparzał liście rośliny, zastępując tym samym prawdziwą herbatę.
![]() |
Melaleuca arternifolia (Tea tree) |
Wygląd: niewielkie drzewo lub krzew (do 7 m wysokości). Kora cienka, biaława. Liście ułożone nieregularnie, okółkowo, wąskie i wydłużone. Kwiaty białe, zebrane w kwiatostany. Owoce małe, zdrewniałe.
Właściwości: głównym związkiem aktywnym występującym w olejku jest 4-terpineol, który wykazuje działanie antyseptyczne (29-45%).W jego skład wchodzą również: γ-terpinen (12-23%), α-terpinen (8-11%), α-terpineol (2-7%) oraz monoterpeny, takie jak 1,8-cyneol (2-16%), p-cymen (1-12%), α-pinen (2-5%) i limonen (1-6%) [1,3]. Według standardu australijskiego olejek herbaciany nie może zawierać mniej niż 30% terpinen-4-olu oraz nie więcej niż 15% 1,8-cineolu. Związane jest to z tym, że 1,8-cyneol może podrażniać skórę, natomiast terpinen-4-ol to związek o silnym działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Olejek eteryczny wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze jak i przeciwwirusowe. Stosowany jest głównie zewnętrznie, wewnętrznie tylko do inhalacji. Stosowany jest w preparatach do oczyszczania skóry, normalizując pracę gruczołów łojowych. Działa ściągająco i regenerująco na skórę twarzy. W postaci toniku czyści, odświeża i skutecznie pozbawia skórę twarzy zanieczyszczeń, nie powodując przy tym jej wysuszania. Szerokie spektrum mikrobiologiczne sprawia, że stosowany jest do leczenia trądziku, łojotoku i łupieżu. Zaleca się stosowanie olejku w postaci nierozcieńczonej do leczenia trądziku na plecach, natomiast do twarzy w postaci rozcieńczonej.
![]() |
Melaleuca arternifolia |
Olejek herbaciany wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego stosowany jest w stanach zapalnych dziąseł. Wspomaga on leczenie grzybic stóp i paznokci oraz zapobiega poceniu się stóp oraz pękaniu skóry na piętach, wspomaga też zmniejszanie obrzęków wywołanych ukąszeniem owadów. W tym celu zaleca się smarowanie ukąszonego miejsca olejkiem, do momentu ustąpienia objawów. Można go również wykorzystać do leczenia wszawicy, poprzez dodanie kilku jego kropel do szamponu.
Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwświądowe, przyspiesza procesy regeneracji i zapobiega zakażeniom. Polecany jest do leczenia odleżyn i odmrożeń. Okłady z tego olejku łagodzą bóle reumatyczne i bóle mięśni. Olejek herbaciany wykazuje również działanie cytotoksyczne na komórki nowotworowe wątroby oraz immunotropowe.
Przykładowe kosmetyki z olejkiem herbacianym:
Biochemia urody- olejek myjący z drzewa herbacianego
CosRX - Low pH Good morning gel cleanser, Natural BHA Skin Returning A-Sol
Nightingale - Teatamin Cream, Toning Peeling Pads (Tea Tree)
A'Pieu - seria Nonco Tea Tree
Etude House - seria Clean Up
Jak widać po powyższych opisach, różnice w działaniu obu roślin są znaczne i warto mieć to na uwadze, bo gdy zielona herbata jest używana głównie dla odmłodzenia skóry (ma silne antyoksydanty), tak olejek herbaciany raczej w tym nam nie pomoże, ma za to skuteczniejsze działanie antybakteryjne i antyseptyczne.
Mam nadzieję, że nieco rozwiałam wątpliwości o obu składnikach i nieco rozwiałam ich tajemnice.
Jak Wam się spodobał ten wpis? Macie jakieś kosmetyki z jednym albo drugim składnikiem?
Jak Wam się spodobał ten wpis? Macie jakieś kosmetyki z jednym albo drugim składnikiem?
Dzięki za ten wpis, mi sporo pomógł:)
OdpowiedzUsuńProszę bardzo :) Cieszę się.
Usuń