września 11, 2018

Pielęgnacja cery suchej

Jakiś czas temu napisałam post o tym jak rozpocząć dbanie o własną cerę i jak  rozpoznać jej typ.
Czas najwyższy napisać - jak dbać o poszczególne typy i podtypy cery?
Zaczynam od cery suchej.

Najpierw trzeba sobie przypomnieć, czym charakteryzuje się taka skóra. Jeżeli Twoja skóra jest cienka, w dotyku przypomina papier, brakuje jej połysku - często jest matowa, czasem łuszczy się, jest szorstka, zszarzała, a po umyciu nawet zwykłą wodą czujesz, że jest ściągnięta i czasem boleśnie piecze - najprawdopodobniej jesteś posiadaczem skóry suchej. 
Przy tym typie cery twarz starzeje się dość szybko i już w bardzo młodym wieku mogą wystąpić zmarszczki mimiczne.
   Jakie mogą być przyczyny? 
Oprócz specyfiki genetycznej i typu urody (bardzo często tego typu cerę mają naturalne blondynki o bardzo jasnej karnacji) można wyróżnić czynniki wewnętrzne -  jak schorzenia dermatologiczne typu łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, oraz czynniki zewnętrzne (obecnie jest to znacznie częściej występująca przyczyna) takie jak klimatyzacja, ogrzewanie, skrajne temperatury, używane kosmetyki (np mydła potasowe czy kosmetyki na bazie wysuszających alkoholi), zbyt częste i długie kąpiele w gorącej wodzie, niewłaściwa dieta. 
   
Jak pomóc suchej skórze?
Zacznij od wewnątrz. Niezbędne jest oczywiście nawadnianie. Narosło trochę mitów i legend na ten temat o niezbędnej ilości wody. Prawda jest taka, że pijesz taką ilość jaka jest potrzebna, zależnie od tego jaki tryb życia prowadzisz. Standardem są dwa litry dla kobiet, 3,5 dla mężczyzn. Ale na logikę, znacznie więcej wypijesz w upalne lub bardzo mroźne dni, a także kiedy uprawiasz intensywnie jakiś sport, lub masz wymagającą fizycznie pracę. Kolejnym mitem jest to, że tyczy się to tylko wody. Nie. Tyczy się wszystkiego, co ma w sobie wodę, łącznie z kawą, herbatą czy arbuzem. I zanim ktoś mi powie o szkodliwym działaniu wypłukującym kawy - już dowiedziono, że tego typu stan się dzieje, gdy ktoś pije kawę okazyjnie. Dla maniaków, albo nałogowców kawowym organizm wykształca mechanizmy obronne. Jedynym problemem może być niedobór magnezu 😏 
Oprócz tego wprowadź do diety sałatki polane oliwą, awokado, ryby. Pomyśl o kapsułkach z olejem z wiesiołka czy ogórecznika. Warto też zainwestować w elektryczny nawilżacz, zwłaszcza jeśli nie jesteś uczulony/uczulona na roztocza.

A zewnętrznie?
 - zapomnij o gorących kąpielach. Przyzwyczajaj się do krótkich kąpieli z ciepłą wodą, a twarz przemywaj letnią, najlepiej niechlorowaną.
 - kąpiele słoneczne? Bardzo kiepski pomysł przy suchej skórze.
 - zastanów się czy detergenty do prania na pewno są ci niezbędne takie, jakie posiadasz. Płyn do płukania lepiej oddaj komuś a proszek zamień na delikatniejszy, chociażby taki dla dzieci.
 - zrezygnuj z pian, soli i płynów do kąpieli. Lepiej pomyśleć o olejkach kąpielowych.
 - żadnych kosmetyków na bazie alkoholu wysuszającego!!
 - żadnych mydeł, zwłaszcza potasowych i sodowych.
 - twarz wycieraj ręcznikiem delikatnie przyciskając go do skóry - nigdy nie wycieraj, szorując po skórze.
 - ostrożnie z kosmetykami na bazie kwasów owocowych i enzymatycznej.

Jakich składników wystrzegać się w kosmetykach lub na nie uważać?
 - alkoholu etylenowego i denaturowanego
 - kwasów BHA i opcjonalnie AHA
 - SLS, SLES
 - Benzoyl Peroxide
 - tlenku tytanu (titanium oxide) w kremach przeciwUV, bo ma właściwości antybakteryjne ale i wysuszające
 - uważać na retinole

Jakich składników poszukiwać?
 - gliceryny
 - sorbitolu
 - kwasu hialuronowego
 - allantoiny
 - mocznika'
- aloesu
 - miodu
 - zbóż
 - maseł i olei roślinnych
 - kwasów PHA (opcjonalnie AHA)


Kroki pielęgnacyjne twarzy:
1. Demakijaż i oczyszczanie - delikatne preparaty typu mleczko, emulsja, płyn micelarny, olejek emulgujący dla cery suchej. Poranne oczyszczanie cery powinno ograniczać się do przemycia lekkim tonikiem lub płynem micelarnym, by zebrać brud nagromadzony nocą z pościeli (chyba, że jesteś maniakiem zmieniającym pościel co dwa dni 😊).  Raz lub dwa razy w tygodniu zrób peeling najlepiej na bazie kwasów PHA (laktobionowego i/lub glukonolaktonu). Polecane firmy: YOPE, SYLVECO - Tymiankowy żel do twarzy, ECOLAB - Pianka do suchej i normalnej cery, ECOLAB - Głęboko oczyszczający żel do twarzy.
2. Tonizowanie i esencja- według mnie bardzo ważny etap. Można spróbować tu koreańskiej "7 skin method", czyli siedmiokrotnego (najbardziej ponoć opcjonalne, choć wydaje mi się że i 5  razy da radę) wklepania toniku w skórę. Delikatne tonery azjatyckie polecane przeze mnie to: SECRET KEY Aloesowy, INNISFREE Tangerine VitaC, BLITHE Splash mask - Rejuvenating Purple Berry, SECRET KEY Starting treatment essence - Rose edition, BLITHE - Vital Treatment essence.
3. Nawilżanie olejami i kremami - warto pamiętać, że nawilżanie olejami przeprowadzamy na wilgotej jeszcze skórze, bo inaczej osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego. Można wybierać również kremy o bogatszej, bardziej odżywczej konsystencji. Niezbędny jest również bogaty i silnie nawilżający krem pod oczy. 
Polecane firmy: HUXLEY - Secret Oil of Sahara, COSRX- Ultimate Moisturizing Honey Overnight Mask.

W przypadku bardzo dużych problemów z suchą cerą  polecam też konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, który pomoże dobrać specjalistyczne, silnie nawilżające maski, lub zabiegi łagodzące objawy skóry suchej (np. wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, sonoforezę czy mezoterapię igłową). 

Mam nadzieję, że ten wpis Wam pomoże w walce z cerą suchą. Dajcie znać, czy zmagacie się z nią na co dzień. 

Brak komentarzy: